Odunluk Mah. Oba Sok. No:9 Nilüfer, Bursa

ÖĞRENCİLERİMİZE YKS BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

ÖĞRENCİLERİMİZE YKS BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Bursa Simya Koleji’ nde bu haftaki seminerimizin konusu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) idi. Bursa Simya Koleji Eğitim ve Rehberlik Koordinatörü Habibe Altan tarafından yapılan sunumda öğrencilerimize YKS ‘nın içeriği, sınav hakkında doğru bilinen yanlışlar konusunda bilgi verildi. YKS nasıl bir sınavdır?

YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 2018 yılında ilk kez düzenlenmiş ve sınav içerisinde yer alan test grupları ise birinci oturum olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi, ikinci oturumu olan AYT yani Alan Yeterlilik Testi, üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Sınavı şeklinde sıralanmıştır. TYT üniversite tercihi yapmak için girilmesi zorunlu bir sınav olup 120 sorudan oluşmaktadır. Soru dağılımı 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler, 20 Fen Bilimleri şeklindedir. Bölümlerin tamamı tüm adaylar tarafından çözülmektedir. Sınav süresi 135 dakikadır. Bu süre zarfında öğrencilerin hızlarını iyi kontrol etmeleri zaman kaybı yaşamamaları oldukça önemlidir. Çünkü TYT bilginin yanında hızı da ölçen bir hız sınavıdır.

AYT yani Alan Yeterlilik Testinin ise özelliği şudur: Adaylar üniversitelerin lisans bölümlerini bu sınav sonucuna göre tercih eder. Tercih yapabilmek için ise AYT ‘den 180 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Adaylara bu sınavda ise Türk Edebiyatı Ve Sosyal Bilimler 1, Matematik , Sosyal Bilimler 2, Fen Bilimleri Test gruplarında yer alan sorular sorulacaktır. Sınavda toplam 160 soru sorulacak ve adaylara 180 dakika verilecektir. Eşit ağırlık bölümü öğrencileri Türk Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1 ve Matematik, sayısal bölümü öğrencileri Matematik ve Fen bilimleri, sözel bölüm öğrencileri Türk Edebiyatı ve Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerini çözeceklerdir. AYT öğrencilerin süre kullanımı konusunda sıkıntı yaşamadıkları bir bilgi sınavıdır. Yabancı dil öğrencileri ise AYT ‘nin hemen ardından yapılacak Yabancı Dil sınavına girecektir. Tüm alanlar için TYT ‘nin %40’ı AYT ‘ nin %60’ı baz alınacaktır.

Öğrencilerin süre kullanımı, dikkat, okuma becerisi, alan bilgisi gibi kazanımlarını ölçen bu sınava hazırlanırken kitap okumaya dikkat etmesi de önemlidir. Her beceri ve kazanım beraberinde diğer becerileri de getirecektir. Bursa Kolejleri olarak öğrencilerimiz için en yararlı ve en doğru bilgilerle seminerlerimiz devam edecektir.

Okulumuz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bursa Simya Koleji' ne Hoş Geldiniz